Реєстрація компанії в Естонії

Юридична компанія » Юрисдикції » Естонія

Естонська Республіка - держава, розташована в Північній Європі.

Естонія вступила в Європейський Союз 1 травня 2004 року, а з 1 січня 2011 року держава увійшла до Єврозони. Це одна з трьох колишніх радянських республік, які зуміли інтегруватися до Шенгенського простору і європейського ринку.

Часто можна зустріти таке поняття як «офшор Естонія», що є помилковим. Причина такого словосполучення - 0% податку на прибуток, якщо естонське підприємство не виводить прибуток, а вкладає його в бізнес. Саме ставка 0% дуже часто сприймається як ухилення від податків, хоча насправді це не безподаткова юрисдикція і не «офшор», тому що дивіденди в Естонії підлягають оподаткуванню. У нашому матеріалі фрази «офшор» використовуються в лапках, показуючи їх переносне значення щодо даної юрисдикції.

ПЕРЕВАГИ ЕСТОНСЬКОЇ КОМПАНІЇ:

- Добре налагоджена електронна система комунікацій між державою та господарюючими суб'єктами.

- Спрощена юридична система, яка функціонує для малого та середнього бізнесу.

- В Естонії один з найнижчих рівнів корупції в світі.

- В країні стабільний валютний курс.

- Податок на нерозподілений прибуток - 0%, тому Естонію часто вважають «офшором». При цьому країна не входить в чорні списки жодної країни світу.

- Право отримати робочу візу або ВНЖ Естонії.

- Додатково до компанії можна дистанційно відкрити банківський рахунок на території Естонії за умови наявності партнерів або зв'язку з країною.

- Відсутність бар'єрів при спілкуванні, оскільки більшість населення знає і спілкується російською мовою.

ЗАКОНОДАВСТВО

Реєстрація підприємств Естонії регулюється Комерційним кодексом країни.

КУПИТИ КОМПАНІЮ В ЕСТОНІЇ

Найбільш поширеною і зручною формою відкриття фірми в Естонії є «Товариство з обмеженою відповідальністю" (OÜ).

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (OÜ):

 • Мінімальний статутний капітал - 2500 євро (може бути внесений готівкою або майном).
 • Якщо засновник - юридична особа - мінімальний статутний капітал необхідно оплатити відразу ж при реєстрації компанії в Естонії.
 • Якщо засновник - фізична особа - компанія зобов'язана сформувати статутний капітал за перші 3 роки свого існування, але обов'язково до початку виплати дивідендів.
 • Директор (член правління) - мінімум одна фізична особа, вимоги до резидентності відсутні (тобто може бути не естонець).
 • Акціонер (пайовик) - мінімум одна фізична або юридична особа, може бути нерезидентом.
 • Секретар - не потрібен.
 • Компанія в Естонії зобов'язана мати реєстраційну адресу на території країни.
 • Загальнодоступна інформація - найменування та адреса компанії, директор, акціонер, розмір статутного капіталу.
 • «Офшору» в Естонії заборонено займатися банківською і страховою діяльністю.
 • Звітність - необхідно вести бухгалтерську звітність та незалежно від того, вела естонська компанія діяльність чи ні, один раз на рік подавати щорічну фінансову звітність.

15 січня 2018 року прийнято зміни до Закону Про «Контактну особу» в естонських компаніях, засновники яких є іноземними громадянами або особами, що проживають за межами Естонії.

Контактною особою може виступати адвокатське бюро, аудиторське бюро, нотаріальне бюро або фірма, яка має ліцензію на надання подібних послуг. Відповідні коригування необхідно подати до Реєстру Естонії, інакше компанія буде видалена з Реєстру без права на відновлення. Поки механізм реалізації цих коригувань на практиці не визначений, тимчасовим рішенням є введення в компанію додаткового члена правління - резидента Естонії. У цьому випадку вимога Закону Про «Контактну особу» на компанію не поширюється.

01 вересня 2018 року набрали чинності статті 76-80 Закону «Про протидію легалізації грошових коштів та боротьбу з тероризмом» (RahaPTS), згідно з якими:

1. Вже внесені до Реєстру фірми повинні надати Регістру відомості про фактичних бенефіціарних власників протягом 60-ти днів з дня набрання вищевказаних статей Закону в силу, тобто до 30.10.2018 року.

2. Нові підприємства, які будуть реєструватися після 01 вересня 2018 року, повинні надати Регістру інформацію про бенефіціарів разом з поданням заяви на реєстрацію компанії.

Однак поки невідомо буде Регістр публічним і доступним для всіх або відкритим лише для певного кола осіб.

Реєстраційна інформація по компанії зберігається в електронному вигляді, тому перелік документів, які можна отримати на руки після реєстрації фірми Естонії включає:

 • B-card - це спеціальна електронна форма, в якій вказується вся інформація по компанії: адреса, акціонери, директори, дата реєстрації, номер і т. д. B-card служить свідоцтвом про реєстрацію компанії в Естонії.
 • Статут.
 • Печатка компанії.

Ці документи надаються лише на естонською мовою, але при необхідності їх можна легко апостилювати.

Також легко можна отримати довідку про податкову резидентність.

ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМНИЦТВО:

На відміну від звітності Товариства з обмеженою відповідальністю, приватний підприємець (ПП) подає лише декларацію про доходи за межами країни до 31 березня року, наступного за звітним. Якщо ПП вів діяльність поза Естонією (наприклад, Україна, Росія), то оподатковуватися в Естонії він не буде.

При внесенні інвестиції в розмірі 16000 євро, приватний підприємець може клопотати про отримання посвідки на проживання для себе та своєї сім'ї (при цьому інвестиція для юридичної особи становить 65000 євро).

ОПОДАТКУВАННЯ

Корпоративний податок на прибуток - 0% (застосовується, коли фірма Естонії не розподіляє прибуток в кінці звітного періоду, а також якщо прийнято рішення вкласти прибуток в бізнес або реінвестувати).

Якщо компанії не вдасться довести реальність угоди або підприємство, з яким ведеться співпраця, віднесено податковими органами Естонії до офшорних - з суми, яку естонська фірма перерахує на рахунок свого «офшорного» партнера, необхідно буде заплатити 20% податку. Це пов'язано з тим, що такі витрати будуть розцінюватися такими, що не відносяться до підприємницької діяльності. Серед держав і територій, до співпраці з якими може бути особливий інтерес податкового департаменту Естонії відносять: Андорру, Багамські острови, Беліз, БВО, Коста-Ріку, Гібралтар, Гонконг, Кайманові острови, Ліхтенштейн, Маршаллові острови, Маврикій, Панаму, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сент-Вінсент і Гренадіни, Сейшели та ін.

Ставка податку в розмірі 25% (20/80) застосовується лише при виплаті дивідендів нерезидентам і, якщо компанія в Естонії веде діяльність на території країни.

Пільгова ставка на регулярно виплачені дивіденди - 14/86.

Пільгова ставка 14/86 може бути застосована при виплаті дивідендів в 2019 році, з урахуванням того, що в 2018 році виплачені дивіденди оподатковувалися за ставкою 20/80. Це правило не поширюється на отримані і вже оподатковані дивіденди. Також до уваги не беруться кредити, які були обкладені податком, як прихований розподіл прибутку.

У 2019 пільгова ставка застосовується щодо суми дивідендів, що відповідає 1/3 дивідендів, виплачених у 2018 році. У 2020 році - на суму дивідендів, що відповідає 1/3 дивідендів, виплачених в 2019 і 2020 роках. У 2021 році - щодо суми, еквівалентної середнього розміру виплачених дивідендів за 2018-2020 роки. При цьому, до зниженої ставки додатково утримується прибутковий податок з фізичної особи 7%. До решти 2/3 суми виплачених дивідендів застосовується стандартна ставка 20/80.

Податки з сплачуваних дивідендів (income tax paid on distubuted dividends) в Естонії сплачує юридична особа - платник дивідендів.

Сплачувати податок на дивіденди необхідно до 10-го числа, наступного місяця за місяцем виплати. Варто врахувати, що податок сплачується лише при розподілі прибутку, податок на нерозподілений прибуток відсутній.

Для першої виплати дивідендів обов'язково повинен бути сформований (внесений) і зареєстрований в Комерційному регістрі статутний капітал. Також для виплати дивідендів, необхідно подати річний звіт за попередній рік.

Крім податку з дивідендів у компанії можуть виникати і інші податки в процесі діяльності, наприклад, ПДВ з імпорту послуг, податок з незв'язаних з підприємництвом витрат, податок з витрат, за якими немає первинних документів, податок з отриманих послуг від низько податкових юрисдикцій. ПДВ з імпорту послуг виникає при отриманні від фірм-нерезидентів та ІП-нерезидентів таких послуг, як консультаційні, ІТ, електронні. Обов'язок в реєстрації - протягом 3 днів після отримання такої послуги, не чекаючи підготовки річного звіту.

Соціальний податок - 33% (вилучається при нарахуванні заробітної плати та утримується підприємством з виплати співробітникові).

Прибутковий податок з фізичної особи - 20%.

Податок з обороту (ПДВ, VAT) - 20%, всередині ЄС - 0%. Зареєстровані в Естонії компанії мають право отримати статус платника VAT. Необхідність отримання такого номера залежить від обороту і території діяльності компанії. VAT номер обов'язковий в тому випадку, якщо естонський «офшор» здійснює діяльність на території Естонії і всередині Євросоюзу, а товарообіг в Естонії досягає 40 000 євро (у 2017 році - 16 000 євро).

ВАЛЮТНИЙ КОНТРОЛЬ

Відсутній.

ДОГОВОРИ ПРО УНИКНЕННЯ ПОДВІЙНОГО ОПОДАТКУВАННЯ

На сьогодні Естонія має великий перелік підписаних міжнародних договорів, в т.ч. і з Україною.

Якщо ви плануєте відкрити компанію в Естонії або купити фірму в Естонії, звертайтеся до наших юристів за консультацією:

+38 (098) 737-88-88

Ми допоможемо вам купити «офшор» в Естонії або в будь-якій іншій юрисдикції на вибір.