Загальна інформація
Якщо ви резидент України і плануєте відкрити компанію за кордоном або вже являєтесь власником іноземного бізнесу, дана інформація для вас є обов’язковою як для ознайомлення, так і для виконання. Так, відповідно до норм КІК, які прийняті і діють в Україні від 2021 року, контролюючі особи Контрольованих іноземних компаній зобов’язані повідомляти Державну податкову службу України про зміни статусу контролюючих осіб у своїх КІК.
В яких випадках подається повідомлення КІК?
Власники іноземних компаній повинні подавати повідомлення у таких випадках:
- створення іноземної компанії або набуття частки в ній;
- продаж частки в іноземній компанії;
- початок здійснення фактичного контролю над КІК;
- припинення здійснення фактичного контролю над КІК
- ліквідацію чи продаж іноземної компанії.
Зауважимо, що вимоги стосуються як безпосередньо іноземних юридичних осіб, так і утворень без статусу юридичної особи, до яких відносяться трасти, партнерства, фонди і т.д. Відкриття ФОП за кордоном не вважається КІК, а тому до них не застосовується відповідне законодавство.
Єдине виключення щодо подачі повідомлень КІК – публічні іноземні компаній. Ця категорія компаній не зобов’язана подавати повідомлення до ДПС України.
Термін подання повідомлення КІК
Законодавцем встановлений єдиний термін подання повідомлень про КІК у всіх перелічених вище випадках - протягом 60 днів з дня фактичних змін.
Форма повідомлення та порядок її подання
Форму повідомлення та порядок її подання затверджено наказом ДПС від 22.09.2021 р. № 512 (набрали чинності з 1 січня 2022 року), згідно з яким повідомлення подається в електронному вигляді до податкових органів за місцем прописки. Зазвичай такі документи надсилаються через особистий кабінет платника податків на сайті ДПС.
Форма повідомлення містить 5 розділів і є обов’язковою до заповнення та підпису.
Важливо, що на кожну КІК повідомлення надсилається окремо, так само як і на кожну подію. Тобто, якщо у однієї фізичної особи є 4 компанії в різних країнах, цьому випадку будуть відповідати 4 повідомлення про створення різних КІК. Якщо особа, створила компанію, а потім вийшла з складу акціонерів, таким діям будуть відповідати 2 повідомлення.
Штрафи за неподання повідомлення про КІК
За неподання повідомлення КІК до контролюючої особи застосовується штраф у розмірі 300 прожиткових мінімумів за кожне неподання, що станом на 1 січня 2024 року дорівнює 908 400 грн.
Але, законодавці вирішили тимчасово, на період воєнного стану та шести місяців після нього, не застосовувати дану санкцію, що передбачено Законом України №10168-2 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення здійснення зовнішньоекономічних операцій з експорту деяких товарів».
На сьогодні існує практика подання повідомлення про КІК навіть із простроченням періоду 60 днів, адже законодавцем не встановлено санкції за несвоєчасне подання. Проте, наразі є досить велика вірогідність, що ДПС дізнається про вашу КІК з інших джерел, наприклад з відкритих іноземних реєстрів або в рамках Міжнародного фінансового обміну CRS, тому рекомендуємо не нехтувати даною вимогою і подавати повідомлення КІК вчасно.
Вбачаючи вже напрацьовану практику, юристи нашої компанії можуть допомогти з заповненням та поданням повідомлення про контрольовану іноземну компанію (КІК) та забезпечити належне виконання вами українського законодавства. Звертайтесь!