Послуги
UA
ENRU

Що таке ПДВ та його ставки в європейських країнах?

Що таке ПДВ (VAT) та хто його платить?

Податок на додану вартість (ПДВ) є одним із ключових податкових інструментів у Європейському союзі та його країнах-членах. Він також застосовується у багатьох інших країнах світу, але ставки та правила його застосування суттєво відрізняються залежно від конкретної країни.

ПДВ, або як він правильно називається в Європі VAT, є податок на споживання товарів та послуг. Він зазвичай стягується на кожному етапі виробництва та продажу товарів чи надання послуг у країні. Продавець збирає ПДВ із покупця та передає його владі. Цей податок включається у ціну товарів та послуг та оподатковує кінцевого споживача.

Платники VAT у країнах Євросоюзу – це юридичні особи та бізнес-сфера. Тобто підприємства, приватні підприємці та самозайняті особи.

Саме вони несуть відповідальність перед податковою за збір, адміністрування, сплату та звітність із цього податку. Приватні особи, як правило, не є платниками VAT, оскільки не ведуть бізнес діяльності (хоча є певні винятки при продажі транспорту та нерухомого майна).

Операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ

У Європейському Союзі податок на додану вартість застосовується до широкого спектру операцій, включаючи продаж товарів та надання послуг. Операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ у ЄС, включають такі:

 • Усі операції з продажу товарів усередині ЄС, включаючи імпорт товарів із третіх країн.
 • Надання різних видів послуг в ЄС, включаючи консультації, транспортні та логістичні послуги, послуги в галузі інформаційних технологій, будівництво, ресторанні послуги та багато іншого.
 • Під час продажу товарів та послуг між різними країнами-членами ЄС.
 • Угоди між компаніями, якщо обидві сторони зареєстровані для цілей ПДВ.

Важливо знати, що є категорії товарів та послуг, які повністю звільнені від VAT податку або до них застосовуються знижені ставки. Наприклад, експорт товарів та послуг за межі ЄС зазвичай не оподатковується ПДВ, а для певних категорій товарів чи послуг, таких як продукти харчування, медичні послуги чи книги, існують спеціальні режими та ставки ПДВ.

Реєстрація платником ПДВ

У країнах Європейського Союзу особи, які здійснюють оподатковувані ПДВ операції, повинні зареєструватися платниками ПДВ. Правила реєстрації з ПДВ у країнах Європейського Союзу різняться. Але в цілому, реєстрація з ПДВ потрібна у таких випадках:

 • Якщо річний оборот від операцій, що оподатковуються, перевищує встановлений поріг. Розмір порогу варіюється від країни до країни. Наприклад, у Німеччині поріг складає 175 000 євро, а у Франції – 33 200 євро.
 • Якщо компанія здійснює оподатковувані ПДВ операції у кількох країнах Європейського Союзу.
 • Якщо компанія здійснює оподатковувані ПДВ операції з компаніями з інших країн Європейського Союзу.

Після того, як компанія стає платником ПДВ, вона зобов'язана вести облік своїх операцій за місцезнаходженням та надавати податкові декларації до податкових органів у встановлений період, найчастіше щокварталу або щомісяця.

Ставки ПДВ у Європейському Союзі

Європейський Союз має загальну мінімальну ставку ПДВ - 15%, але остаточні ставки встановлюються в кожній країні окремо. Так, ставки ПДВ у Європі варіюються від 16% до 27%. Наприклад, найнижча ставка ПДВ у Європі встановлена у Люксембурзі вона становить 16%, а найвища в Угорщині – 27%.

Середній показник ПДВ у Європейському Союзі і найпоширеніша ставка - 20-21%.

Ставка ПДВ також може залежати від типу товарів та послуг. У деяких країнах існують знижені ставки для певних категорій товарів, таких як продукти харчування чи книги. ЄС встановлює мінімальну знижену ставку 5%, а країни ЄС уже відштовхуються від цього показника. Ці заходи спрямовані на підтримку певних галузей чи соціальних груп.

Нижче розглянемо які ставки ПДВ діють у країнах Європи у 2023 році:

Країна

Стандартна ставка

Пільгова ставка

Пільгова ставка 2

Мінімальна ставка

Австрія

20%

13%

10%

Бельгія

21%

12%

6%

Болгарія

20%

9%

Угорщина

27%

18%

5%

Німеччина

19%

7%

Греція

24%

13%

6%

Данія

25%

Ірландія

23%

9%

13.5%

4.8%

Іспанія

21%

10%

4%

Італія

22%

10%

5%

4%

Кіпр

19%

9%

5%

Латвія

21%

12%

5%

Литва

21%

9%

5%

Люксембург

16%

13%

7%

3%

Мальта

18%

7%

5%

Нідерланди

21%

9%

Польща

23%

8%

5%

Португалія

23%

13%

6%

Румунія

19%

9%

5%

Словаччина

20%

10%

Словенія

22%

5%

9.5%

Фінляндія

24%

14%

10%

Франція

20%

10%

5.5%

2.1%

Хорватія

25%

13%

5%

Чеська Республіка

21%

15%

10%

Швеція

25%

12%

6%

Естонія

20%

9%

Повне звільнення від ПДВ у іноземних країнах

Окрім знижених ставок країни ЄС також застосовують практику повного звільнення з оподаткування VAT. Так, повне звільнення від ПДВ у Європі зазвичай застосовується до певних категорій товарів та послуг, які вважаються особливо важливими для суспільства чи бізнесу у країні. Але якщо узагальнити категорії до яких може застосовуватися повне звільнення від ПДВ, можна виділити такі:

 • Медичні послуги (консультації, операції, лікування та інші медичні процедури).
 • Освітні послуги (школи, університети та учбові центри)
 • Банківські, страхові та фінансові послуги.
 • Оренда житла для довгострокового проживання (наприклад, квартири та будинки).
 • Публічні послуги, що надаються державними органами або муніципалітетами (поштові послуги чи послуги у сфері культури).
 • Соціальні послуги, наприклад, що надаються благодійними організаціями або установами, які надають допомогу нужденним.
 • Експорт товарів та послуг за межі Європейського союзу.

Варто знати, що держави можуть щороку змінювати ставки ПДВ та правила застосування знижених ставок зв залежності від економічної ситуації у країні та потреб у тому чи іншому товарі/послугах.

Рекомендації щодо ефективного вибору ставок ПДВ

Оптимізація підрахунку ПДВ є важливим завданням для підприємств та компаній, оскільки правильний вибір ставок може значно впливати на фінансові потоки та податкове навантаження. Щоб ефективно вибрати ставки ПДВ, варто звернути увагу:

 1. Важливо ретельно вивчити податкове законодавство у вашій країні та відповідно до діяльності. Це дозволить зрозуміти, які товари та послуги підпадають під різні ставки ПДВ та які правила засто*совуються до вашого бізнесу.
 2. Оцініть усі товари та послуги, які ваша компанія надає чи використовує. Розділіть їх на категорії, щоб визначити, які підпадають під стандартні ставки ПДВ, а які можуть оподатковуватись зниженими ставками або звільнені від податку.
 3. Якщо ваш бізнес надає товари або послуги, які можуть оподатковуватись зниженими ставками ПДВ (наприклад, продукти харчування або книги), переконайтеся, що ви правильно застосовуєте ці ставки. Це може заощадити вам гроші та зробити ваші товари та послуги більш привабливими для покупців.
 4. Якщо ви займаєтеся B2B-торгівлею та компанія зареєстрована для ПДВ, розгляньте можливість використання методу зворотного оподаткування (reverse charge). Це дозволить вам не включати ПДВ до рахунків для ваших клієнтів, але при цьому правильно враховувати податок для сплати владі.
 5. Використання спеціалізованих програм та систем для обліку ПДВ за кордоном може значно спростити процес підрахунку та сплати податку. Це також допоможе уникнути помилок в обліку та дотриманні податкових зобов'язань.

У разі складної податкової ситуації або якщо ви не впевнені у правильності вибору ставок ПДВ, зверніться до професійних податкових консультантів. Вони можуть допомогти вам оптимізувати податкову стратегію та уникнути потенційних проблем із податковою інспекцією.

Ефективне управління ставками ПДВ може допомогти вашій компанії скоротити податкове навантаження та підвищити конкурентоспроможність на ринку. Однак важливо дотримуватися всіх податкових законів та вимог, щоб уникнути негативних наслідків у вигляді штрафів і пені.

Світ | 03.12.23
Автор:

Поділитися:
Наскільки корисна інформація?
Натисніть на зірку, щоб оцінити!
Середня оцінка 4.79/5. Кількість оцінок: 9
Попередня Деофшоризація: що потрібно знати під час роботи з офшорами?
Бізнес, де б він не знаходився, завжди хоче оптимізувати своє податкове навантаження та покращити умови діяльності, і перше, що спадає
Компанія в Грузії
6500€
Компанія на Кіпрі
від 2500€
Компанія у США
1500$
Компанія в Англії
від 950€
Компанія на Мальті
від 3500€
Форма зворотного зв'язку
Залишіть своє питання, ми передзвонимо
Відправити