«Чорний список ЄС» – це список юрисдикцій, які не відповідають міжнародним стандартам податкової прозорості та справедливого оподаткування. Потрапляння до цього списку має серйозні наслідки для юрисдикцій, які в ньому перебувають.
Список юрисдикцій, внесених до чорного списку ЄС, готує Комісія ЄС на основі рекомендацій Глобального форуму ОЕСР з прозорості та обміну податковою інформацією. Фактично сюди відносяться країни, які не співпрацюють у питаннях справедливого оподаткування. Список є динамічним та оновлюється щороку.
Юрисдикція, внесена до чорного списку ЄС, може бути виключена з нього, якщо вона впровадить необхідні зміни у своє податкове законодавство та практику. Для цього країна повинна надати докази того, що вона відповідає міжнародним стандартам податкової прозорості та справедливого оподаткування. Тобто, після того як країна досягла податкової справедливості та прозорості у своєму національному законодавстві, усунула усі виявлені недоліки, вона виключається із офшорного списку ЄС.
Критерії включення до чорного списку ЄС
Юрисдикція може бути включена до чорного списку ЄС, якщо вона відповідає одному або декільком з наступних критеріїв:
- не має ефективного обміну інформацією про податкові питання з ЄС;
- не впроваджує мінімальні стандарти ОЕСР щодо протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування (BEPS);
- дозволяє використовувати свої податкові правила для уникнення оподаткування компаніями або фізичними особами, які є резидентами ЄС;
- не дотримується правил прозорості фінансової звітності та бенефіціарного володіння.
Актуальний список юрисдикцій, внесених до «чорного списку» ЄС або податкових гаваней 2024:
- Американське Самоа
- Ангілья
- Антигуа і Барбуда
- Фіджі
- Гуам
- Палау
- Панама
- росія
- Самоа
- Тринідад і Тобаго
- Віргінські острови США
- Вануату
Зауважимо, що даний список є актуальним та ми відслідковуємо будь-які зміни у ньому. Наступне оновлення списку в жовтні 2024 року.
Наслідки попадання до чорного списку ЄС
Потрапляння до чорного списку ЄС має серйозні наслідки для юрисдикцій, які в ньому перебувають. До цих наслідків належать:
- Збільшення податкового навантаження на резидентів ЄС, які здійснюють операції з юрисдикціями, внесеними до чорного списку.
- Заходи щодо обмеження доступу резидентів ЄС до ринків юрисдикцій, внесених до чорного списку.
- Заходи щодо посилення контролю за транскордонними операціями з юрисдикціями, внесеними до чорного списку.
- Посилений податковий та фінансовий контроль усіх операцій з офшорами.
- Підвищена увага податкових органів до діяльності компаній, зареєстрованих у країнах з чорного списку ЄС.
- Посилений банківський комплаенс, оскільки офшорний бізнес автоматично стає ризиковим.
- Неможливість офшорам отримувати податкові преференції в ЄС та інвестування від резидентів ЄС.
Якщо вас цікавить консультація з питань, пов’язаних з списками офшорів та наслідками ведення бізнесу з такими країнами, звертайтесь до наших спеціалістів. Ми надамо рекомендації як краще співпрацювати з офшорами та як мінімізувати репутаційні ризики.